18 | 08 | 2017
Фотогалерея
Про Академію
Студенту
Абітурієнту
Наші партнери

Як святкували Андріївські вечорниці в музеї Придунав’я

Як святкували Андріївські вечорниці в музеї Придунав’я

         Студенти Придунайськоі філії МАУП відвідали 12грудня урочистий захід  в Ізмаільському історико-краєзнавчому музеї Придунав’я, де вперше пройшов цикл яскравих і самобутніх театралізованих вистав «Андріївські вечорниці». 

 

       З-поміж зимових свят чи не найвеселішим було свято Андрія, яке відзначається в ніч проти тринадцятого грудня. В народі це свято називають ще Калитою. За давнім звичаєм молодь збиралася в одній хаті та влаштовувала усілякі дійства – починаючи ворожіннями і закінчуючи різноманітними забавами та співами. 

          Саме свято відзначається на честь Андрія Первозданного. І хоча апостол Андрій – християнський святий, але народні звичаї та обряди мають дохристиянське походження та сягають сивої давнини. Пов’язані вони з ритуалами любовної магії, які потім перетворилися в усім відомі ворожіння, що в давнину починались ще із 7 грудня від Катерини, яка вважається покровителькою дівчат. А свято Андрія вважається парубочим святом, бо в цю ніч хлопцям дозволяється бешкетувати та робити різні збитки. Що б не зробили вони у цей вечір, все їм прощали. Чого тільки не вигадували парубки: і подвір’я ниткою снували, і опудала ставили, і ворота знімали. 

          Збираючись у хаті, молоді хлопці та дівчата співали пісні, жартували, розповідали цікаві історії, грали різні ігри та готували обрядові страви: борщ, вареники, узвар, пампухи…А дівчата цієї ночі могли дізнатися про свою долю. 

         Та чому ж організували вечорниці саме на Андрія, а не в якесь інше свято? А  тому, що задовго до того, як церква почала відзначати цей день, наші предки відзначали язичницьке свято, яке було насичене магічними ритуалами. Припадало воно на кінець року, бо вірили вони, що саме в цей час потойбічні сили стають найактивнішими. Та пізніше ворожіння перетворилися у звичайні розваги для молоді. 

        Співробітники Ізмаїльського історико-краєзнавчого музею Придунав’я вирішили познайомити з цими традиціями та обрядами студентську молодь міста. Автором сценарію цього яскравого свята стала науковий співробітник Марія Валеріївна Вакуленко.

         Гостей заходу до імпровізованої «української хати» запросила привітна господиня (завідуюча відділом природи Анжела Степанівна Діденко). У гості до господині завітали дівчата – наукові співробітники Марія Валеріївна Вакуленко, Лариса Василівна Землянська, завідуюча відділом історії та культури Альона Василівна Акчебаш. 

        Дівчата у своїх історичних розповідях про традиції святкування цього свята повернулися в минуле для того, щоб показати, як цікаво святкували Андрія колись наші батьки, наші бабці та дідусі. Цим вони намагалися до кожного донести, що потрібно відроджувати наші українські звичаї та традиції, що можна набагато цікавіше провести свій час, співаючи українські пісні та граючи в цікаві ігри, аніж сидіти перед монітором комп’ютера. 

       На святі дівчата на свічках, на квасолі, на рисі, на « Кобзарі» ворожили на судженого. Щоб дізнатися, яка з дівчат першою вийде заміж, від стіни до порога одна перед одною наперед ставали. 

       Неможливо не згадати і чарівний танець з віночками, який для гостей заходу підготувала Альона Василівна Акчебаш.

         Хлопці взяли участь у колоритному дійстві з кусання калити. Біля калити ставав вартовий «пан Калитинський», який запрошував «пана Коцюбинського» кусати калиту, а сам намагався розсмішити його, щоб тому це не вдалося. Дівчата ж мазали сажею тих хлопців, які не змогли втриматися від сміху. 

          Наостанок господиня вечорниць разом із дівчатами частували всіх запашною калитою. 

         Вечорниці в музеї Придунав’я пройшли з великим успіхом і сподіваємося, що надалі вони стануть традиційними. 

         Веселий сміх, жарти, ворожіння та стародавня пісня повертали глядачів у минуле, нагадуючи, що народні свята не забулися і не загубилися, а навпаки, шануються. Адже поки в пам’яті житимуть звичаї наших праотців, доти існуватиме український народ. 

 

 

                Підготувала за матеріалами сайту «Ізмаїльський  музей Придунав`я» 

студентка І курсу Владислава Кильчік 

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Відео

Останні новини
vitannyaШановні   першокурсники та студенти старших курсів, які вступили до Придунайської філії  МАУП на денну форму навчання у 2017 році!   Щиро вітаємо Вас...
blagodarnost-ot-vypusknikov-yuristovБольшое спасибо всему коллективу Придунайского филиала МАУП от...
blagodarnost-ot-ekonomistovБлагодарность   директору   и профессорско-преподавательскому составу Придунайского филиала МАУП от экономистов       Выпускники Придунайского филиала...
psikhologi-bakalavry-vynosyat-blagodarnostПсихологи-бакалавры Придунайского филиала от всего сердца выносят...
maup-rad-novym-studentamМАУП рад новым студентам       Очередной День открытых дверей в Придунайском филиале МАУП был проведен 24.06.17. Приемная комиссия приняла заявления...
pamyati-mikhaya-emineskuПамяти Михая Эминеску       В среду, 14 июня,  наш город посетили гости из Румынии в рамках культурной программы, посвященной памяти известного...
Он-лайн

На сайті 64 гостей та відсутні користувачі